strona główna | mapa serwisu | kontakt | wersja graficzna strony


"Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności"
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - Instytucja Pośrednicząca
A A A
menu główne | Projekty systemowe PUP - Wyjaśnienia i interpretacje szukaj
Subskrypcja
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres poczty elektronicznej:
Odwiedziło nas
Łącznie: 34956021 osób
Zatrudnienie pośredników pracy i doradców zawodowych w ramach projektów realizowanych z Poddziałania 6.1.2
2009-02-24

Wojewódzki Urząd Pracy w ślad za informacją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dnia 21 stycznia 2009 r. przekazuje wytyczne dotyczące zatrudniania pośredników pracy i doradców zawodowych w ramach Poddziałania 6.1.2 PO KL Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie.


Zgodnie z zasadą dodatkowości, dofinansowanie zatrudnienia pracownika w ramach projektu powinno każdorazowo prowadzić do przyrostu netto liczby stanowisk pośredników pracy i doradców zawodowych w danym urzędzie, przekładając się bezpośrednio na wzrost dostępności usług rynku pracy, kierowanych do klientów urzędu. Tym samym, nie jest dopuszczalna sytuacja polegająca na finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego bieżącego zatrudnienia pośredników pracy i doradców zawodowych, bez zapewnienia przyrostu netto zatrudnienia powyższych kategorii pracowników w ramach danego urzędu.


W związku z tym, należy przyjąć następującą metodologię wyliczenia:

  1. Jako podstawę ustalania przyrostu zatrudnienia należy przyjąć stan aktualny na dzień 1 stycznia 2008 r., który stanowi poziom referencyjny dla wyliczenia dalszego przyrostu zatrudnienia w ramach danego urzędu. Jednocześnie, przy ustaleniu wartości referencyjnej, poziom zatrudnienia aktualny na dzień 1 stycznia 2008 r. należy pomniejszyć odpowiednia o liczbę pośredników pracy i doradców zawodowych zatrudnionych w okresie 6 miesięcy poprzedzających początek realizacji projektu, w przypadku których beneficjent wykazał jednoznaczny związek zatrudnienia z realizowanym projektem (zgodnie z informacją przekazaną na piśmie Instytucji Zarządzającej z dnia 21 stycznia 2008 r.).
  2. Badanie przyrostu zatrudnienia pośredników pracy i doradców zawodowych netto dokonywane jest w skali całego okresu objętego wsparciem (lata 2008-2015), nie zaś w skali jednego roku, co oznacza, że w perspektywie jednorocznej (w poszczególnych miesiącach danego roku) dopuszczalny jest okresowy spadek globalnego poziomu zatrudnienia na ww. stanowiskach w ramach urzędu do poziomu zatrudnienia równego lub niższego niż stan aktualny na dzień 1 stycznia 2008r. Jednocześnie, obniżenie całkowitego poziomu zatrudniania pośredników pracy i doradców zawodowych w danym urzędzie w stosunku do poziomu referencyjnego z dnia 1 stycznia 2008r. powinno mieć co do zasady charakter przejściowy oraz wynikać z uzasadnionych przesłanek niezależnych od działań podejmowanych w ramach projektu. Lata 2008-2009 powinny być traktowane jako okres przejściowy, który pozwoli urzędowi przygotować się do osiągnięcia docelowego przyrostu zatrudnienia wynikającego z założeń realizowanych projektów.
  3. Przyrost zatrudnienia w ramach danego urzędu powinien być zawsze badany w odniesieniu do poziomu referencyjnego aktualnego na dzień 1 stycznia 2008r., niezależnie od zmian w poziomie zatrudnienia, wynikających m. in. z dostosowania do standardu określonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy.
  4. Instytucja Zarządzająca dopuszcza możliwość zatrudnienia w ramach projektu pośredników pracy i doradców zawodowych zagrożonych utratą zatrudnienia w urzędzie do standardów wynikających z rozporządzenia, jak również innych pracowników urzędu zatrudnionych poprzednia na odrębnych stanowiskach.
Opublikował: Renata Chmaj  
Baza projektów PO KL
Priorytet VI
Priorytet VII
Priorytet VIII
Priorytet IX
Rekrutacja w projektach
Baza konkurencyjności
Generator wniosków
Publikacje i prezentacje
Zobacz również
www.wup-rzeszow.pl
www.efs.gov.pl
data ostatniej aktualizacji:
2018-06-14
Strona internetowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego