Ewaluacja
|
Ewaluacja to osąd wartości interwencji publicznej dokonany przy uwzględnieniu odpowiednich kryteriów (skuteczności, efektywności, użyteczności, trafności i trwałości) i standardów. Osąd dotyczy zwykle potrzeb, jakie muszą być zaspokojone w wyniku interwencji oraz wyprodukowanych efektów. Ewaluacja oparta jest na specjalnie w tym celu zebranych i zinterpretowanych informacjach za pomocą odpowiedniej metodologii. Inna definicja określa ewaluację jako systematyczną i obiektywną ocenę programu lub polityki, ich założeń, procesu realizacji i rezultatów pod względem stosowności, skuteczności, trwałości, efektywności, a także użyteczności podjętych w ich ramach działań. Ewaluacja powinna dostarczać rzetelnych i przydatnych informacji o obiekcie badania wspierając w ten sposób proces decyzyjny oraz [...] współdziałanie wszystkich partnerów zaangażowanych w realizację projektu. Ewaluacja jest procesem doskonalenia programu, jego systemu zarządzania i wdrażania, sposobu wydatkowania środków, a w ostatecznym rozrachunku – pomocy udzielanej beneficjentom ostatecznym – aby była maksymalnie skuteczna, efektywna i trwała. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie jako Instytucja Pośrednicząca w ramach PO KL odpowiada za prowadzenie bieżącej ewaluacji zarządzanych przez siebie Priorytetów komponentu regionalnego Programu. Ten typ ewaluacji (w trakcie realizacji programu) wynika z bieżących potrzeb realizacji programu i jest uzależniona od jego postępów. Jest ściśle związany z monitorowaniem.
Realizacja prowadzonych działań ewaluacyjnych wspierana jest przez grupę roboczą – Regionalną Grupę Sterującą Ewaluacją PO KL, wśród członków której znajdują się oprócz pracowników różnych wydziałów WUP również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Podkomitetu Monitorującego PO KL działającego w województwie. Publikacje dot. ewaluacji: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym Ocena wpływu wsparcia realizowanego w ramach Priorytetu VIII PO KL na konkurencyjność podkarpackich przedsiębiorstw. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym „Wpływ efektów kształcenia nauczycieli w Działaniu 9.4 PO KL na poprawę jakości edukacji”. Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym „Analiza sytuacji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia ubóstwem w województwie podkarpackim w kontekście doboru właściwych instrumentów wsparcia w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020”. Badanie było realizowane na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie przez Instytut Badań i Analiz GRUPA OSB w okresie od stycznia do października 2014 r. Wykonawca został wyłoniony w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Celem głównym badania było określenie skali i zakresu zjawiska zagrożenia wykluczeniem społecznym (ubóstwem, izolacją społeczną) wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, poprzez diagnozę rodzajów i przyczyn wykluczenia społecznego, w tym zagrożenia ubóstwem. Diagnoza została przeprowadzona w oparciu o dane zastane i badania własne, w kontekście doboru właściwych instrumentów wsparcia w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020.
Badaniami terenowymi objęto szeroką grupę mieszkańców województwa podkarpackiego (wykonano ponad 2,5 tys. wywiadów face to face, w tym 100 z osobami bezdomnymi) – na jego podstawie wnioskowano o skali zagrożenia wykluczeniem społecznym, jego specyfice i determinantach. Uzyskaną wiedzę pogłębiono w wywiadach indywidualnych (35). Z kolei zogniskowane wywiady grupowe i badanie metodą delficką pomogło zebrać wiedzę ekspertów na temat realnych form pomocy osobom w tej niekorzystnej sytuacji.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.
Do pobrania:
Streszczenie raportu końcowego
Raport końcowy Aneks nr 2 Zestawienia tabelaryczne danych źródłowych i wynikowych ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym p.n. „Badanie skuteczności i efektywności wsparcia oferowanego w ramach Priorytetu VI PO KL w kontekście barier i potrzeb rozwojowych pracodawców województwa podkarpackiego”.
Badanie zostało zrealizowane przez Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. w okresie od października do grudnia 2013 roku.
Głównym jego celem było uzyskanie szczegółowych informacji na temat skuteczności i efektywności form wsparcia udzielanych w ramach Priorytetu VI PO KL w województwie podkarpackim w zakresie aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy.
Realizacja celów badania była możliwa dzięki zastosowaniu różnych metod badawczych, które łączyły zarówno analizę danych zastanych jak i badania terenowe. Analizowane były dane statystyczne zbierane przez GUS, dane pochodzące z Podsystemu Monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego PEFS 2007, sprawozdania, raporty z innych badań ewaluacyjnych, jak również różnego rodzaju dokumenty zastane, na podstawie których można było odnieść się do kwestii skuteczności i efektywności wsparcia oferowanego w ramach Priorytetu VI PO KL, w kontekście barier i potrzeb rozwojowych pracodawców województwa podkarpackiego.
Na etapie realizacji badań terenowych przeprowadzono około 2400 telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), w tym z 1100 uczestnikami projektów, którzy w okresie od 1.01.2011 do 31.12.2012 zakończyli udział w projektach realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1, 6.1.3 (z wyjątkiem osób, które uzyskały środki na podjęcie działalności gospodarczej) oraz z 1300 uczestnikami projektów, którzy w okresie 1.01.2019 do 31.12.2011 otrzymali dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Poddziałania 6.1.3 i Działania 6.2. Inną techniką ilościową zastosowaną przez Wykonawcę były wywiady CAWI, które przeprowadzone zostały za pomocą udostępnienia respondentom kwestionariusza internetowego. Respondentami w badaniu CAWI byli beneficjenci projektów systemowych, konkursowych oraz pracodawcy, którzy przyjmowali na staże osoby bezrobotne w ramach projektów realizowanych w ramach Priorytetu VI PO KL.
Całość zebranego materiału uzupełniły informacje pochodzące z zogniskowanego wywiadu grupowego (FGI) przeprowadzonego z uczestnikami projektów, będących jednocześnie osobami bezrobotnymi oraz panelu ekspertów. Dodatkowo przeprowadzono 40 pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI) m.in. z uczestnikami projektów, którzy zakończyli udział w projektach realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.1, 6.1.3 (z wyjątkiem osób, które uzyskały środki na podjęcie działalności gospodarczej), z uczestnikami projektów, którzy otrzymali dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Poddziałania 6.1.3 i Działania 6.2, z beneficjentami – realizatorami projektów w ramach Poddziałania 6.1.1, 6.1.3 i Działania 6.2 oraz z przedstawicielami WUP Rzeszów (2 wywiady), instytucji otoczenia biznesu (2 wywiady), pracodawców (2 wywiady) oraz ekspertami regionalnego rynku pracy (2 wywiady).
Wyniki przeprowadzonej w ramach badania analizy, dostarczyły ciekawych informacji na temat interwencji podejmowanych w ramach Działania 6.2 oraz Poddziałania 6.1.1 i 6.1.3 PO KL oraz wpływu form wsparcia na sytuację zawodową uczestników projektów. Uzyskano ponadto informacje na temat przydatności poszczególnych form wsparcia wykorzystywanych dotychczas w Priorytecie VI PO KL.
Informacje te będą przydatne zarówno dla WUP (Instytucji Pośredniczącej PO KL) jak również dla publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy woj. podkarpackiego, aktualnych i potencjalnych beneficjentów, a także innych gremiów społecznych i zawodowych działających w obszarze aktywizacji zawodowej, które dzięki tej kompleksowej analizie będą mogły zwiększyć efektywność swoich działań na rzecz poprawy sytuacji osób bezrobotnych i biernych zawodowo na podkarpackim rynku pracy. Wyniki raportu posłużą także do planowania działań w perspektywie finansowej 2014-2020 w obszarze interwencji EFS.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wnioskami uzyskanymi w toku prowadzonego badania oraz płynącymi z niego rekomendacjami, które zostały zebrane w raporcie końcowym z badania. Do pobrania:
Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym p.n. „Diagnoza potrzeb rozwojowych regionu w kontekście realizacji komponentu regionalnego PO KL w województwie podkarpackim”. Realizacja badania rozpoczęła się w lipcu 2013 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zlecił jego realizację Wykonawcy, wybranemu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – Firmie ASM Centrum Badań i Analiz Rynku Sp z o.o. Celem głównym badania było określenie pożądanych w województwie podkarpackim kierunków interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej 2014–2020, w kontekście oceny wpływu wsparcia EFS w ramach realizacji komponentu regionalnego PO KL.
Aby uzyskać wiedzę w interesującym obszarze, przeprowadzono badania, które łączyły zarówno analizę danych zastanych jak i badania terenowe. Analizowane były dane statystyczne zbierane przez GUS, dokumenty programowe, rozporządzenia dotyczące nowej perspektywy finansowej 2014–2020, strategie, sprawozdania, raporty z innych badań ewaluacyjnych, jak również różnego rodzaju dokumenty zastane, na podstawie których można odnieść się do kwestii systemu wdrażania PO KL oraz ocenić wpływ EFS na zmiany zachodzące w tym okresie w województwie podkarpackim. Na etapie realizacji badań terenowych przeprowadzono około 1200 telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), z przedsiębiorstwami z terenu województwa podkarpackiego, które nie realizowały projektów z PO KL lub zakończyły ich realizację przed 31 grudnia 2012 roku. Inna techniką ilościową zastosowaną przez Wykonawcę były wywiady CAWI, które przeprowadzone zostały za pomocą udostępnienia respondentom kwestionariusza internetowego. Respondentami w badaniu CAWI byli beneficjenci (realizatorzy projektów) w ramach komponentu regionalnego PO KL w województwie podkarpackim w liczbie 500 osób. Całość zebranego materiału uzupełniły informacje pochodzące z zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI), panelu ekspertów i studiów przypadku Dodatkowo przeprowadzono także 40 pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI) m.in. z projektodawcami, którzy realizują/realizowali projekty w ramach komponentu regionalnego PO KL w województwie podkarpackim w czterech jego podregionach, z ekspertami, z przedstawicielami instytucji, organizacji celem uzyskania możliwie wyczerpujących informacji na temat aktualnego stanu potencjału i potrzeb rozwojowych województwa podkarpackiego w zakresie kapitału ludzkiego, z uwzględnieniem następujących obszarów: zatrudnienie i adaptacyjność zawodowa zorientowana na zmiany zachodzące na rynku pracy, wykluczenie społeczne, edukacja i uczenie się przez całe życie, rozwój przedsiębiorczości. Wyniki przeprowadzonej w ramach badania analizy, dostarczyły ciekawych informacji na temat diagnozy aktualnego stanu, potencjału i potrzeb rozwojowych województwa podkarpackiego w zakresie kapitału ludzkiego, z uwzględnieniem następujących obszarów:
Informacje te mogą okazać się przydatne zarówno dla WUP Instytucji Pośredniczącej PO KL jak również dla władz regionu, instytucji i organizacji pozarządowych, a także innych gremiów społecznych i zawodowych, mających wpływ na konstruowanie założeń dotyczących niezbędnego wsparcia na rzecz grup społecznych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej, zagrożonych m.in. bezrobociem, ubóstwem. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wnioskami uzyskanymi w toku prowadzonego badania oraz płynącymi z niego rekomendacjami.
Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym p.n. „Analiza potrzeb i barier organów prowadzących w zakresie programów rozwojowych szkół i placówek prowadzących kształcenie ogólne w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL w województwie podkarpackim”
Realizacja badania rozpoczęła się w listopadzie 2012 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zlecił jego realizację Wykonawcy, wybranemu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – Konsorcjum w składzie IPM Sp. z o. o. oraz Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Celem głównym badania była ocena problemów związanych z wdrażaniem Poddziałania 9.1.2 Priorytetu IX komponentu regionalnego PO KL w województwie podkarpackim w kontekście osiągania założonych dla tego działania efektów.
Etap pierwszy badania, który zakończył się w grudniu 2012 roku obejmował analizę (desk research) następujących dokumentów – wnioski o dofinansowanie i o płatność projektów, wnioski badań dotyczących szkolnictwa ogólnego, dane statystyczne uzyskane z Głównego Urzędu Statystycznego, Systemu Informacji Oświatowej oraz instytucji oświatowych takich jak Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Dodatkowo analizie poddano wyniki sprawdzianu i egzaminów w województwie podkarpackim. Wnioski zebrane w czasie całego procesu analizy zostały zgromadzone w „Raporcie z badania desk research”.
Kolejny etap składał się z szeregu wzajemnie uzupełniających się badań terenowych. Wykonawca chcąc pogłębić wyniki z analizy desk-research wykorzystał zarówno wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy ankiety internetowej(CAWI) z organami prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe jak również przeprowadził 330 wywiadów telefonicznych (CATI) uwzględniając trzy typy szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie ogólne. Pierwszy z nich stanowiły szkoły i placówki oświatowe, które realizowały projekty w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL, drugi - szkoły i placówki oświatowe, które aplikowały o dofinansowanie w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL, ale nie uzyskały dofinansowania i trzeci typ - szkoły i placówki oświatowe , które aplikowały o dofinansowanie w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL.
Całość zebranego materiału uzupełniły cztery spotkania fokusowe (FGI), w których udział wzięli przedstawiciele organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe, przedstawiciele III sektora zajmującego się edukacją, nauczyciele, rodzice uczniów oraz uczniowie objęci wsparciem w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL. Dodatkowo przeprowadzono osiem indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI); trzy z pracownikami IP oraz dwa z organami powiatowymi i trzy z organami gminnymi.
Wyniki przeprowadzonej w ramach badania analizy, dostarczyły ciekawych informacji na temat sytuacji szkolnictwa ogólnego w województwie podkarpackim. Informacje te będą przydatne dla WUP Rzeszów jako Instytucji Pośredniczącej w bieżącym wdrażaniu Poddziałania jak i z racji zbliżającego się nowego okresu programowania, mogą być podstawą do formułowania założeń w zakresie programów regionalnych dotyczących szkolnictwa ogólnego.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wnioskami uzyskanymi w toku prowadzonego badania oraz płynącymi z niego rekomendacjami. Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym p.n. "Ocena rozwoju szkolnictwa zawodowego w województwie podkarpackim w kontekście wdrażania Działania 9.2 PO KL” Badanie zlecone zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, w październiku 2012 r. Wykonawcą, wybranym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zostało – Konsorcjum w składzie IPM Sp. z o. o. oraz Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. Głównym celem badania, była ocena funkcjonowania szkolnictwa zawodowego w województwie podkarpackim w kontekście osiągania celów Działania 9.2 PO KL Priorytetu IX komponentu regionalnego PO KL. Pierwszy etap obejmował analizę (desk research) następujących dokumentów - wnioski o dofinansowanie, wnioski o płatność projektów, dane statystyczne uzyskane z Głównego Urzędu Statystycznego, Systemu Informacji Oświatowej oraz instytucji oświatowych takich jak Kuratorium Oświaty i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Wnioski uzyskane wyniku analizy zostały zgromadzone przez Wykonawcę w „Raporcie z badania desk research”. W drugim etapie przeprowadzono badania terenowe. Zrealizowano łącznie 221 wywiadów telefonicznych (CATI) z przedstawicielami dyrekcji ponadgimnazjalnych szkół zawodowych regionu; przeprowadzono 16 spotkań fokusowych, w których wzięło udział 126 osób, w tym przedstawiciele (dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie) ponadgimnazjalnych szkół zawodowych, Starostw Powiatowych, Powiatowych Urzędów Pracy, uczelni wyższych, Centrów Kształcenia Praktycznego, Urzędów Miast, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli, cechów rzemiosł oraz pracodawców. Całość uzupełniły wywiady indywidualne(IDI), na które zaproszeni zostali pracownicy Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (Departament Edukacji, Nauki i Sportu) oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy . Wyniki przeprowadzonej w ramach badania oceny sytuacji w szkolnictwie zawodowym, na przestrzeni ostatnich lat, dostarczyły wiele potrzebnych Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie danych i informacji związanych z potrzebami tego typu szkolnictwa, które będą szczególnie przydatne przy realizacji projektu systemowego WUP (IP) skierowanego do szkół zawodowych w regionie.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem końcowym i rekomendacjami dot. działań, jakie winny być podjęte na rzecz poprawy systemu kształcenia zawodowego w woj. podkarpackim.
Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym „Ocena efektów realizacji uproszczeń w systemie wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w zestawieniu z poprzednim okresem programowania Europejskiego Funduszu Społecznego”. Badanie zlecone zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a jego wykonawca (Public Profits Sp. z o.o.) został wyłoniony w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Głównym celem badania była ocena efektów zmian i modyfikacji wprowadzonych w ramach PO KL w zestawieniu z poprzednim okresem programowania EFS (2004-2006), w tym ocena funkcjonowania sytemu zarządzania zadaniami przypisanymi Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie jako Instytucji Pośredniczącej w ramach PO KL na poziomie regionu oraz wypracowanie usprawnień w tym zakresie. Badanie dotyczyło kilku kwestii, objęte nim zostały różne grupy respondentów. Beneficjenci PO KL, będący jednocześnie realizatorami projektów współfinansowanych z EFS w okresie 2004-2006, pytani byli przez wykonawcę badania o ich opinie na temat wprowadzonych modyfikacji w systemie aplikowania o środki funduszu i realizacji projektów współfinansowanych z tego źródła. Poproszeni również zostali o ocenę współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie i porównanie jej jakości w obu okresach programowania. Uczestnicy szkoleń, seminariów, spotkań informacyjnych i konferencji organizowanych przez lub we współpracy z WUP mogli wypowiedzieć się podczas realizowanych przez ewaluatora wywiadów telefonicznych na temat jakości i przydatności spotkań, o których mowa powyżej, ocenić działania informacyjno - promocyjne prowadzone przez WUP oraz narzędzia używane w tym procesie (strona internetowa, ulotki). Przedstawiciele instytucji o zasięgu regionalnym, które mogłyby mieć wpływ na kształt i zakres preferowanych form wsparcia na rzecz rozwoju zasobów ludzkich w województwie podkarpackim, pozostających jednak poza systemem wdrażania EFS (Kuratorium Oświaty, Urząd Marszałkowski, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, RO EFS) poproszeni zostali o opinie w sprawie współpracy i komunikacji z WUP oraz przedstawienie propozycji usprawnień w tym zakresie. Członkowie Komisji Oceny Projektów mogli wyrazić swoje zdanie na temat metodologii wyłaniania najlepszych wniosków w ramach PO KL w kontekście skuteczności i efektywności procesu, jak również organizacji prac Komisji w WUP. Pracownicy WUP mieli zaś możliwość przedstawienia opinii na temat wewnętrznej komunikacji i współpracy w urzędzie, realizowanych procesów i procedur regulujących ich przebieg. Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP w Rzeszowie przeprowadziło badanie ewaluacyjne, w ramach którego ocenione zostały rezultaty projektu „Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych”. Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym „Analiza aktywności projektodawców w województwie podkarpackim w zakresie działań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Priorytetu VII PO KL, w tym analiza aktywności instytucji pomocy społecznej (ROPS, OPS, PCPR) w realizacji działań współfinansowanych z EFS” Badanie pt. „Analiza aktywności projektodawców w województwie podkarpackim w zakresie działań skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Priorytetu VII PO KL, w tym analiza aktywności instytucji pomocy społecznej (ROPS, OPS, PCPR) w realizacji działań współfinansowanych z EFS” zlecone zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a jego wykonawca (PSDB sp. z o.o.) został wyłoniony w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Głównym celem badania była identyfikacja sytuacji problemowych w zakresie wdrażania Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej” występujących w województwie podkarpackim i wskazanie środków zaradczych w odniesieniu do zidentyfikowanych problemów. Ewaluacja obejmowała dwa kluczowe typy podmiotów: instytucje pomocy społecznej zdefiniowane w ustawie o pomocy społecznej (ROPS, OPS, PCPR) oraz inne instytucje zajmujące się statutowo pomocą społeczną i uprawnione do aplikowania o środki EFS w ramach Priorytetu VII PO KL. Badaniem objęto również Instytucję Pośredniczącą, czyli Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. W badaniu wykorzystano zarówno jakościowe (badanie dokumentów, wywiady indywidualne i grupowe, studia przypadku, panel ekspertów) jak i ilościowe (CAWI) metody badawcze. Streszczenie raportu zawiera główne wnioski i zalecenia do zastosowania w celu zwiększenia aktywności w pozyskiwaniu środków z EFS przez podmioty uprawnione do realizacji projektów w ramach Priorytetu VII (wersja polska i angielska). Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym "Analiza projektów szkoleniowych realizowanych w województwie podkarpackim w ramach komponentu regionalnego PO KL (projekty konkursowe)" Badanie zlecone zostało przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, jego wykonawca – Stowarzyszenie Doradców Gospodarczych PRO AKADEMIA – został wybrany w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego we wrześniu 2010 r.
Do grudnia 2010 r. przeprowadzonych zostało ponad 1200 wywiadów telefonicznych z uczestnikami projektów szkoleniowych przyjętych do realizacji przez WUP w Rzeszowie. Kilkanaście osób spośród ankietowanych zaproszono na wywiady indywidualne. Uzyskaną wiedzę o projektach szkoleniowych wzbogaciły również wywiady grupowe z ich realizatorami, wywiad z przedstawicielami IP, panel ekspertów i studia przypadków. Całość zebranego materiału uzupełniła analiza dokumentów (m.in. wniosków o dofinansowanie projektów), analiza SWOT, mapowanie regionalne oraz benchmarking. Zastosowanie tych metod/technik badawczych miało na celu uzyskanie kompleksowej i usystematyzowanej wiedzy na temat realizowanych w województwie projektów szkoleniowych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Obszar badań obejmował tematykę oferowanego wsparcia, grupy odbiorców, zasięg, badanie miało również na celu określenie stopnia skuteczności i efektywności szkoleń oraz dopasowania ich do potrzeb regionalnego rynku pracy i potencjalnych odbiorców. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania. Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym "Ocena działania Regionalnych Ośrodków Europejskiego Funduszu Społecznego funkcjonujących w województwie podkarpackim" Głównym celem badania, zleconego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, była ocena działania i stopnia realizacji celów trzech spośród czterech Regionalnych Ośrodków Europejskiego Funduszu Społecznego funkcjonujących w województwie podkarpackim w IV edycji konkursu (lata 2008-2011). Wykonawca Konsorcjum w składzie Grupa Gumułka – Euroedukacja Sp. z o.o. oraz Grupa Gumułka Sp. z o.o. – został wybrany w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w październiku 2011 r.
Badanie ewaluacyjne realizowano w terminie 18.10.2011 r. – 15.02.2012 r. Pierwszy etap badania obejmował analizę treści (desk research). W wyniku tej analizy powstał zbiór wniosków, które zawarte są w „Raporcie z badania desk research”. W drugim etapie przeprowadzono badania terenowe.
Do stycznia 2012 r. przeprowadzonych zostało ponad 1200 wywiadów telefonicznych (CATI) z 666 klientami oraz z 623 potencjalnymi klientami RO EFS. W celu uzyskania jakościowych informacji Wykonawca przeprowadził łącznie 45 wywiadów pogłębionych – 15 indywidualnych wywiadów pogłębionych z osobami/instytucjami korzystającymi z usług RO EFS, 15 z osobami/instytucjami do czasu rozpoczęcia badania niekorzystającymi z usług RO EFS. Ponadto za pomocą tej metody uzyskano informacje na temat działalności analizowanych podkarpackich Ośrodków wśród 15 przedstawicieli lokalnych samorządów w województwie podkarpackim. Respondentami badania byli wójtowie, burmistrzowie, starostowie, a także wydelegowani przez nich podlegli pracownicy. W obrębie tej grupy znajdowali się zarówno respondenci, którzy reprezentowali podmioty korzystające jak i niekorzystające z usług RO EFS.
Całość zebranego materiału uzupełniona została o 3 studia przypadku ukazujące dobre praktyki w tym zakresie. Do studiów przypadku zostały wybrane najciekawsze przypadki współpracy „klient – RO EFS” ocenione na podstawie przeprowadzonych wcześniej Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych. Jakość obsługi klientów oraz poziom świadczonych usług informacyjnych i doradczych został zbadany za pomocą metody Tajemniczego Klienta. Metoda ta została wykorzystana w oparciu o nawiązanie połączenia telefonicznego badacza-klienta z każdym z badanych Ośrodków.
Weryfikacji uzyskanych wniosków posłużyły także panele eksperckie zorganizowane z udziałem klientów RO EFS (pierwszy panel) oraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Krajowego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ROEFS z terenu Krosna, Rzeszowa i Tarnobrzegu (drugi panel).
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wnioskami uzyskanymi w toku prowadzonego badania oraz płynącymi z niego rekomendacjami.
Do pobrania: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Informacja o zakończonym badaniu ewaluacyjnym "Kobieta na podkarpackim rynku pracy w kontekście działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego" Głównym celem badania, zleconego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, było dokonanie kompleksowej analizy sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy województwa podkarpackiego, oraz zidentyfikowanie ewentualnych nierówności, na które powinna być zwrócona uwaga w trakcie wdrażania komponentu regionalnego PO KL. Sytuacja obu grup docelowych została porównana w odniesieniu do ich uczestnictwa w projektach EFS (kobiety mężczyźni, jako grupy docelowe projektów) w kontekście zapotrzebowania na odpowiednio ukierunkowane działania. Wykonawca IBC Group Central Europe Holding S.A.. – został wybrany w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w listopadzie 2011 r.
Badanie ewaluacyjne zakończyło się w maju b.r. Jego realizację podzielono na kilka etapów. Pierwszy etap badania obejmował analizę treści (desk research). Analizowane były dane statystyczne zbierane przez GUS, raporty MPiPS, a także raporty i macierze opracowane w trakcie projektów badawczych realizowanych w ramach PO KL w województwie podkarpackim. W wyniku tej analizy powstał zbiór wniosków, które zawarte są w „Raporcie z badania desk research”.
Etap drugi to badania terenowe, w ramach których przeprowadzono około 1100 wywiadów telefonicznych (CATI) z osobami objętymi wsparciem projektowym w ramach wybranych Działań/Poddziałań, służących wsparciu zarówno osób bezrobotnych, czy nieaktywnych zawodowo, jak i pracujących a także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przeprowadzono również 98 wywiadów pogłębionych - 93 z kobietami uczestniczącymi w projektach dofinansowanych ze środków EFS w ramach PO KL oraz 5 z pracownikami zajmującymi się w WUP zarządzaniem, wdrażaniem i kontrolą projektów w ramach trzech badanych Priorytetów PO KL. Kolejną metodą za pomocą, której Wykonawca starał się uzyskać wiedzę w obszarze objętym badaniem były zogniskowane wywiady grupowe z projektodawcami.
Rekomendacje wypracowano poprzez realizację paneli ekspertów, opisano również kilka przypadków, które według ewaluatora odpowiednio ilustrują sytuację odbiorców wsparcia zróżnicowaną poprzez odmienne wybory życiowe, zachowania, zaangażowanie i efekty tych działań.
Wyniki przeprowadzonej w ramach badania analizy, dostarczyły ciekawych informacji na temat sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy województwa podkarpackiego. Informacje te mogą okazać się przydatne zarówno dla WUP Rzeszów jako Instytucji Pośredniczącej w systemie wdrażania PO KL w województwie podkarpackim, jak również dla innych instytucji regionalnych i realizatorów projektów, którym mogą służyć do zwiększenia efektywności prowadzonych przez nich działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet i mężczyzn na regionalnym rynku pracy.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wnioskami uzyskanymi w toku prowadzonego badania oraz płynącymi z niego rekomendacjami.
Do pobrania:
więcej |
|
||
![]() |
||
|
||
![]() |
||
|
||
![]() |
||
|
||
![]() |
||
|
||
![]() |
||
|
||
![]() |
Baza konkurencyjności |
Generator wniosków |
Publikacje i prezentacje |
Zobacz również |
www.wup-rzeszow.pl |
www.efs.gov.pl |