strona główna | mapa serwisu | kontakt | wersja graficzna strony


"Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności"
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - Instytucja Pośrednicząca
A A A
menu główne | Wyjaśnienia i interpretacje szukaj
Subskrypcja
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres poczty elektronicznej:
Odwiedziło nas
Łącznie: 35128741 osób
Formy, wysokość i termin obowiązywania zabezpieczeń w PO KL
2009-08-19

Wojewódzki Urząd Pracy informuje, iż w związku z wejściem w życie Rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych (Dz. U. nr 114 poz. 954) zmianie ulega forma zabezpieczenia realizacji projektów dla umów podpisywanych po 20 lipca 2009 r.

FORMY ZABEZPIECZEŃ
Zgodnie z dokumentacjami konkursowymi, dopuszczalne są następujące formy zabezpieczeń:

  1. w przypadku projektów o wartości nie przekraczającej 10 000 000 PLN, zabezpieczeniem każdorazowo jest weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową,
  2. w przypadku projektów o wartości powyżej 10 000 000 PLN, możliwa jest jedna lub kilka form zabezpieczenia z niżej wymienionych:
  • pieniądz,
  • poręczenie bankowe lub poręczenie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej z tym, że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym,
  • gwarancja bankowa,
  • gwarancja ubezpieczeniowa,
  • hipoteka.

WYSOKOŚĆ ZABEZPIECZENIA
Zgodnie z dokumentacjami konkursowymi, zabezpieczenie prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie wnoszone jest w wysokości odpowiadającej całości dofinansowania przyznanego Beneficjentowi (Wnioskodawcy) w umowie o dofinansowanie.
Instytucja Pośrednicząca dla komponentu regionalnego PO KL (Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie) wymaga, aby zabezpieczenie realizacji projektu w ramach PO KL było wnoszone w wysokości równej co najmniej 250% średniej transzy dofinansowania w roku, w którym wartość projektu jest najwyższa (zgodnie z harmonogramem płatności stanowiącym załącznik do umowy o dofinansowanie realizacji projektu). Jednocześnie nie może ono przekroczyć wartości dofinansowania na ten rok realizacji projektu (w przypadku projektów dłuższych niż 1 rok kalendarzowy), w którym wartość dofinansowania jest najwyższa (w przypadku projektów zamykających się w roku kalendarzowym – w wysokości nie wyższej niż wartość projektu).

TERMIN OBOWIĄZYWANIA ZABEZPIECZENIA
Zwrot dokumentu stanowiącego zabezpieczenie umowy następuje na pisemny wniosek Beneficjenta (Wnioskodawcy) po ostatecznym rozliczeniu umowy, tj. po zatwierdzeniu końcowego wniosku o płatność w projekcie.
W praktyce zabezpieczenia mogą być ustanawiane:

  • bezterminowo, np. w formie weksla in blanco wraz z deklaracją bankową, pieniądza, czy hipoteki, terminowo, np. w formie gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej.

W przypadku przedkładania dokumentów zabezpieczenia z określonym terminem ważności zabezpieczenia  –  termin ważności zabezpieczenia określony w tym dokumencie nie może być krótszy niż 9 miesięcy od upływu terminu zakończenia realizacji projektu, określonego w umowie o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku wniosku Beneficjenta o przedłużenie terminu realizacji projektu, wyrażenie zgody na ww. zmianę będzie możliwe wyłącznie z zastrzeżeniem przedłużenia terminu obowiązywania zabezpieczenia do 9 miesięcy od zmienionej daty zakończenia realizacji projektu.

Opublikował: Renata Chmaj  
Baza projektów PO KL
Priorytet VI
Priorytet VII
Priorytet VIII
Priorytet IX
Rekrutacja w projektach
Baza konkurencyjności
Generator wniosków
Publikacje i prezentacje
Zobacz również
www.wup-rzeszow.pl
www.efs.gov.pl
data ostatniej aktualizacji:
2018-06-14
Strona internetowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego