strona główna | mapa serwisu | kontakt | wersja graficzna strony


"Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności"
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - Instytucja Pośrednicząca
A A A
menu główne | Wyjaśnienia i interpretacje szukaj
Subskrypcja
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres poczty elektronicznej:
Odwiedziło nas
Łącznie: 35143317 osób
Wyjaśnienia w zakresie podlegania składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypadkowe z tytułu świadczeń wypłacanych uczestnikom projektów
2010-01-18

Wojewódzki Urząd Pracy w ślad za pismem Instytucji Zarządzającej PO KL, sygnatura pisma DZF-IV-82252-9-IK/10  z dnia 6 stycznia 2010 r. informuje, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował wyjaśnienia w zakresie podlegania składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypadkowe z tytułu świadczeń wypłacanych uczestnikom projektów  realizowanych w ramach PO KL.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9a w związku z art. 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585), w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2009 r., obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i wypadkowego objęte są osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych. Do 31 stycznia 2009 r. obowiązkiem tych ubezpieczeń objęte były osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe.

W myśl art. 9 ust. 6a ustawy, osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Płatnikiem składek za te osoby są podmioty wymienione w art. 4 pkt 2 lit. za powołanej ustawy, korzystające z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712).

Biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, do osób odbywających szkolenie czy staż w ramach PO KL, realizowanych na podstawie przepisów powołanej wyżej ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, mają zastosowanie przepisy art. 6 ust. 1 pkt 9a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji osoby te obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, oczywiście o ile nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

W przypadku osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych skierowanych na szkolenie lub staż przez podmioty inne niż powiatowy urząd pracy, o ile osoby te wcześniej nie tracą statusu osoby bezrobotnej, obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje z tytułu odbywania tego szkolenia lub stażu.

Przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych ww. osób nie mają znaczenia formy naboru osób odbywających szkolenie czy staż. Przywołane bowiem wyżej przepisy nie określają żadnej szczególnej formy tego „skierowania”, a powstanie obowiązku ubezpieczeń tych osób nie jest uzależnione od tego, czy podmiot kierujący jest tym samym co przeprowadzający szkolenie, czy też jest to podmiot odrębny.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób stanowi kwota wypłacanego świadczenia mającego charakter stypendium, bez względu na jego nazwę (np. „dodatek szkoleniowy”), jeżeli z zawartej umowy na realizację szkolenia lub stażu wynika prawo tej osoby do uzyskiwania świadczenia otrzymywanego z tytułu uczestnictwa w szkoleniu (art. 18 ust. 4 pkt 8 ustawy). Zatem wypłaty jednorazowych dodatków: relokacyjnego (mobilnościowy) i motywacyjnego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe osób odbywających szkolenie, staż czy przygotowanie zawodowe.

Wyżej wymienione osoby zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 24a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) obowiązkowo podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu. Zatem w przypadku, gdy na szkolenie czy staż zostaje skierowana osoba posiadająca status bezrobotnego pobierającego zasiłek dla bezrobotnych obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego (o ile nie traci ona statusu osoby bezrobotnej) dalej istnieje z tego tytułu (art. 66 ust. 1 pkt 24 ustawy). Natomiast w przypadku osoby bezrobotnej, która nie pobiera zasiłku obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, z uwagi na brzmienie art. 82 ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, istnieje z tytułu pobierania stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego tj. z tytułu, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 24a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W stosunku do uczniów otrzymujących stypendia w ramach Poddziałania 9.1.3 PO KL zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie istnieje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Opublikował: Renata Chmaj  
Baza projektów PO KL
Priorytet VI
Priorytet VII
Priorytet VIII
Priorytet IX
Rekrutacja w projektach
Baza konkurencyjności
Generator wniosków
Publikacje i prezentacje
Zobacz również
www.wup-rzeszow.pl
www.efs.gov.pl
data ostatniej aktualizacji:
2018-06-14
Strona internetowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego