strona główna | mapa serwisu | kontakt | wersja graficzna strony


"Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności"
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie - Instytucja Pośrednicząca
A A A
menu główne | Wyjaśnienia i interpretacje szukaj
Subskrypcja
Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres poczty elektronicznej:
Odwiedziło nas
Łącznie: 35110870 osób
Efektywność zatrudnieniowa a pomoc publiczna
2011-05-23
Instytucja Zarządzająca po konsultacjach z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wypracowała stanowisko w kwestii wystąpienia pomocy publicznej w projektach zakładających spełnienie kryterium efektywności zatrudnieniowej, tj. uzyskanie zatrudnienia przez określony procent uczestników projektu, którzy zostali przeszkoleni pod kątem potrzeb konkretnego pracodawcy.
 
„Zgodnie ze stanowiskiem UOKiK, nie każde szkolenie skierowane do osób pozostających bez zatrudnienia, które podejmą pracę w wyniku wsparcia udzielonego w ramach projektu, powinno zostać objęte regułami pomocy publicznej (lub pomocy de minimis). Dotyczy to w szczególności przypadku, gdy przedsiębiorca zobowiąże się do zawarcia umowy o pracę z uczestnikiem projektu, który ukończył szkolenie uprawniające go do podjęcia zatrudnienia na konkretnym stanowisku u tego pracodawcy (np. w ramach trójstronnej umowy szkoleniowej) lub gdy pracodawca, ze względu na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej, byłby zobowiązany do przeprowadzenia określonego szkolenia, będącego warunkiem zatrudnienia danej osoby.
A zatem, aby szkolenie mogło zostać uznane za pomoc publiczną, należy stwierdzić, czy jest ono bezpośrednio powiązane z profilem działalności danego pracodawcy lub czy jego odbycie jest niezbędnym warunkiem podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy (np. szkolenie z obsługi podstawowego pakietu biurowego, które dostarcza uczestnikowi projektu ogólnych kompetencji niezbędnych do poruszania się na rynku pracy, nie będzie stanowiło pomocy publicznej, natomiast szkolenie z obsługi programu do fakturowania, używanego przez tego przedsiębiorcę - tak).

W związku z tym, w celu stwierdzenia, czy dane wsparcie o charakterze zatrudnieniowym, udzielone uczestnikom projektu m.in. w ramach Poddziałania 6.1.1, 6.1.3, 7.2.1, powinno zostać objęte regułami pomocy publicznej, należy stwierdzić w szczególności, czy:

  • pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia szkoleń oferowanych w ramach projektu na własny koszt (np. w przypadku zatrudnienia danej osoby powinien objąć ją pakietem szkoleń, które zostały sfinansowane w ramach projektu),
  • pozyskanie pracowników o określonych kwalifikacjach jest bardzo trudne lub niemożliwe na otwartym rynku pracy,
  • kwalifikacje uzyskane w wyniku szkolenia będą niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku u tego pracodawcy,
  • zatrudnienie uczestnika projektu przez pracodawcę jest uzależnione od nabycia przez niego konkretnych kwalifikacji wskazanych przez pracodawcę, wynikających ze specyfiki prowadzonej przez niego działalności.”
 
Opublikował: Renata Chmaj  
Baza projektów PO KL
Priorytet VI
Priorytet VII
Priorytet VIII
Priorytet IX
Rekrutacja w projektach
Baza konkurencyjności
Generator wniosków
Publikacje i prezentacje
Zobacz również
www.wup-rzeszow.pl
www.efs.gov.pl
data ostatniej aktualizacji:
2018-06-14
Strona internetowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego